| ChristmasEve a întrebat:

Ma poate lamuri si pe mine cineva, va rog, cum pot sa ii explic angajatorului meu la Schimb Valutar, pe intelesul tuturor, valoarea banilor dupa virgula, cat mai exact? De ex, cursul de vanzare euro la 4, 8975 -sa zicem! Ce reprezinta fiecare cifra dupa virgula si valoarea fiecareia dintr-un LEU/comparativ cu banii, adica unitatile care formeaza intregul leu. Administratorul firmei, care modifica si cursurile dar care nu are prea multa scoala, sustine ca daca schimba ultimile 2 cifre din cele 4 de dupa virgula, ca de fapt a favorizat clientul cu 50 bani, la diferenta dintre 4, 8350 lei- pret cumparare euro la 4, 8300 curs oferit in urma unei "negocieri" ceruta de client la o tranzactie mai mare! Sper ca m-am facut, cumva, inteleasa sau deduceti voi despre ce e vorba. Cert e ca vreau sa-i demonstrez si explic, totodata, administratorului firmei ca greseste cand spune ca diferenta si favorul facut astfel clientului este de 50 bani la euro schimbat (fiind vorba mai exact de a 3-a si a 4-a cifra dupa virgula) referitor la schimbul valutar ce pare astfel inselator, nu doar amagitor... Va multumesc!

3 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Crezi ca intamplator el este angajatorul si tu doar angajatul?
Nu trebuie sa-i explici nimic.

| ChristmasEve explică (pentru Digikey):

Bine, atunci sa formulez altfel solicitarea. Explica-mi mie, cred ca am mai mult interes (fiind licentiata, absolventa a doua facultati, iar el doar un bișnițar din trecut cu maxim liceul, sper sa-l aiba). Dar nu asta era ideea si xred ca ne indepartam de la subiect! Doresc raspunsuri exacte/ obiective, va rog, nu filozofam. Multumesc.

| Digikey a răspuns (pentru ChristmasEve):

Exact.Daca stiai sa faci afaceri, ai fi avut afacerea ta.
Restul este doar filosofie.