| Fjordneddey a întrebat:

Mai exista programe cu fonduri europene pentru mediul rural? Era unul "Start-Up Nation", dar nu stiu cine il putea accesa. Intrebarea mea este: Se poate deschiede o frizerie/salon de infrumusetare printr-un astfel de program cu fonduri europene? Si daca da, puteti sa-mi spuneti pe scurt cum functioneaza?

Răspuns Câştigător
| cookie4free a răspuns:

Buna, gasesti aici detalii despre intrebarile tale: https://finantare-europeana.ro/programe/start-up-nation/

Rezumat (pentru a fi la obiect cu intrebarile tale):

Start-Up Nation este un program de finanțare implementat de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat. Lansat în 2017, acest program are ca obiectiv încurajarea și stimularea spiritului antreprenorial al cetățenilor, încurajându-i să se implice în structuri economice private. Iată câteva detalii importante despre Start-Up Nation:

1. Eligibilitate: Programul se adresează firmelor din toată țara, care au o vechime de cel mult 3 ani. Dacă dorești să înființezi o societate sau dacă deja deții una și nu are mai mult de 3 ani fiscali consecutivi, atunci acest program este pentru tine.
2. Finanțare: Suma care poate fi accesată prin acest program este de 200.000 lei, cu o cofinanțare între 5% și 15%.
3. Cheltuieli eligibile:
a) Achiziționarea de echipamente, mijloace de transport, mobilier, dotări, calculatoare și alte echipamente IT.
b) Plata salariilor, chiriilor, utilităților.
c) Dezvoltarea și întreținerea website-ului, achiziționarea de software, licențe, brevete sau franchize.
d) Servicii de consultanță și proiectare.
Pentru a accesa Start-Up Nation, este important să parcurgi Ghidul Solicitantului și să te asiguri că îndeplinești criteriile de eligibilitate și că ai o idee clară despre cheltuielile eligibile.

Succes în demararea afacerii tale!