| Si_Atat_Radu_1989 a întrebat:

Mama mea a fost medic militar generalist. S-a pensionat anticipat din cauza unor probleme de sanatate, si conform legi, dupa 5 ani a pierdut dreptul de a mai profesa. Cum poate recapata acest drept?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poate recapata doar daca va fi incadrata in gr.III de invaliditate(daca acum este gr.I sau II), atunci putand lucra cu 1/2 norma. Daca este in gradul III poate renunta la pensie si sa lucreze cu o norma intreaga. Totul depinde de ce stabileste comisia medicala de incadrare in grad de invaliditate si de felul cum se simte mama ta.

1 răspuns: