| RecKinul a întrebat:

Tata s-a pensionat anticipat la 60 ani. Mama e casnicã şi are doar 6 ani jumatate pe cartea de muncã. Are dreptul la ceva pensie? Şi de la câți ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stagiul minim de cotizare pentru pensie este de 15 ani. Cu stagiul pe care il are si la implinirea varstei standard de pensionare poate primi doar o pensie sociala.
In prezent varsta standard de pensionare pentru femei este de 61 de ani si 4 luni.
Cred ca mama ta mai poate munci pana ce va implini varsta standard de pensionare, aceasta creste aproape de la luna la luna. De asemenea am citit ca este posibil sa se adopte o prevedere legala privind plata CAS pentru completarea vechimii.

| Wr3nch a răspuns:

Pensie primesc doar cei care au cotizat 15 ani. Ea va primi un fel de ajutor social, relativ mic.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu primește pensie daca nu are cotizați 15 ani. Si nici alt ajutor de la stat. Doar in cazul in care decedează soțul are dreptul la pensie de urmaș.

| kornelus a răspuns:

Salut!
Daca mama ta a muncit si figureaza in evidentele casei de pensie cu 6 ani si jumatate, cred ca nu va primi nici un fel de pensie, deoarece stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
Ca si o siguranta pentru mama ta, eu consider ca ar trebui sa mearga la casa de pensii si sa intrebe pe functionarii de acolo.
O zi frumoasa iti doresc!