| thunder11 a întrebat:

Merita o afacere cu calculatoare? Sa construiesti calculatoare si sa le vinzi. Cum as putea sa incep?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

In primul rand, nu o baga in seama pe violleta. Ea are ceva traume cu copii de 14-15 ani din ce am vazut pana acum, deci raspunsul ei s-ar putea sa fie eronat din pricina traumei.

Revenind la subiect, Da, merita o afacere in zona asta. Adica sunt multi oameni ca stressu' care fac calculatoare din piese, ce bat la fundul gol calculatoarele gata facute de la altex, flanco, sau alte magazine de electronice. Mai ales ca sunt foarte multi copii ce se joaca nonstop si au nevoie de calculatoare construite special pentru asta.

Trebuie sa ai un buget de risc minim de 2000-3000 de lei si sa incerci sa construiesti tu un calculator, apoi il vinzi pe olx, okazii, sau pe la cunostinte. Adaugi un adaos comercial pentru manopera si livrare, si gata. Astepti sa vezi daca il poti vinde cum ai sperat.

Trebuie sa vezi daca in zona ta, ai sau nu concurenta mare. In rest ce pot sa-ti zic, noroc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de vad si de concurenta.
Daca faci si service si te pricepi si la retele, atunci este indicat sa inchei contract de intretinere cu firme /institutii mari, banoase.

| Violleta2022 a răspuns:

Merita doar daca ai bani suficienti sa investesti, fiindca oamenii nu vor sa le construesiti nimic, vor ceva sigilat, gata facut, care vine cu licente, cu garantii de fabricatie, nu facut second hand inspecial de copilasi de 15 ani care nu au cnstintele necesare.

Bineinteles ca exista si o piata pantru astia, dar este ocazionala, probabil vanzand 1-2 computere pe luna, adica foarte-foarte putin ca sa o poti numi afacere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca te poti bate cu eMAG?

| NLS a răspuns:

Căutând distribuitori foarte ieftini pentru piese.
Si distribuitori dispuși sa lase prețul jos găsești când ești dispus sa le iei toată marfa, sau cât mai multa.
Altfel, prețul e destul de mare și nu o sa poți concura cu marile magazine de profil, si nici măcar cu ZonaIT @Dan Cadar.