| Anonymus20201988 a întrebat:

Doresc sa încep o afacere imobiliara, pot face afacere ca persoana fizica sau trebuie sa ai firma pentru a putea face afacere? Ma refer la afacere serioasa sa iti faci casa, vinzi, iei alt teren, faci alta casa și tot asa continuu, poti face acest lucru ca perosana fizica fără sa fii suspect la anaf?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa infiintezi o firma pentru ce vrei tu.

| Anonymus20201988 explică (pentru Ioandelasal):

Și trebuie pe srl sa deschid e cea mai buna?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonymus20201988):

SRL este cea mai simpla forma juridica de firma, poti fi singur asociat.

| Anonymus20201988 explică (pentru Ioandelasal):

Am auzit ca iti trebuie un contabil pentru srl...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonymus20201988):

Pentru orice firma ai nevoie de contabil.

| suntserios a răspuns (pentru Anonymus20201988):

E obligatoriu sa ai contabil pentru srl. De altfel nici nu vad cum te ai descurca fara

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic că îți trebuie firma.
Nu poți face afaceri pe persoana fizica.

| siriusblack98 a răspuns:

Trebuie sa ai firma de vreme ce vinzi/cumperi si prestezi servicii. Daca operezi ca persoana fizica inseamna evaziune fiscala de vreme ce nu platesti taxe pentru bunuri si pentru banii incasati. Interesant sa aud persoane care vor sa inceapa o asemenea afacere pe praful asta intr-un domeniu atat de competitiv plin de oameni influenti care se mananci unii pe altii.

| Anonymus20201988 explică (pentru siriusblack98):

La ce te referi ca oamenii se mănâncă unu pe altul?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Anonymus20201988):

Daca m-ai intrebat asta inseamna ca nu stii ce rechini infiinteaza afaceri si rezista in domeniul imobiliarelor. Aici este vorba de oameni cu bani multi si foarte multe relatii si pile in toate sectoarele domeniului public. Cand vine un incepator care nu are habar cu ce se mananca un domeniu si doar are si el niste banuti stransi acolo, cei vechi il sugruma imediat trimitandu-i pe cap toate controalele posibile si imposibile sa-l amendeze la fiecare caramida asezata pana il falimenteaza + reclama proasta. Cand vrei sa te bagi intr-un domeniu despre care nu prea ai habar nici daca iti trebuie sau nu firma ca sa functionezi, zic ca ar fi bine sa ai cascaval mult de tot pe care esti dispus sa-l pierzi. Deci eu inainte sa-mi infiintez prima afacere, m-am documentat aproximativ 2 ani si am discutat inclusiv cu 2 avocati si vreo 3 contabili diferiti ca sa le adresez diverse intrebari, doar ca sa nu sfarsesc prin faliment dupa 6 luni/1 an ca restul de 98% din toate afacerile care se deschid in Romania.

| Anonymus20201988 explică (pentru siriusblack98):

Pai idea este ca m-am cunoscut cu un dezvoltator imobiliar care se ocupa de aceste lucruri și m-a încurajat sa deschid o firma și sa fac afacerea asta și ma ajuta părea un om mai bun și îmi dădea sfaturi și îmi povestea cum a pornit el afacerea etc.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Anonymus20201988):

Ai noroc atunci ca ai nimerit o exceptie, bafta multa cu afacerea!