| PaulcereAjutor a întrebat:

Merita sa muncesti la o fabrica Manuvia din Cehia? Vreau pareri.

9 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Dacă se câștigă bine acolo. Merita. Ce se muncește acolo? Cât este salariul?

| PaulcereAjutor explică (pentru Sofer):

La o fabrica de radiouri, 800 euro salariu

| Sofer a răspuns (pentru PaulcereAjutor):

Nu merita. Ii puțin.

| Michaeel a răspuns:

Iti spun sincer parerea mea, nu cred ca merita.Inteleg ca majoritatea tinerilor nu gasesc un trai decent in tara, asa eram si eu, ma gandeam sa plec la englezi ori la germani.Mai bine in tara decat sa fii sclav la altul care te trateaza ca ultimul jeg si te desconsidera pentru ca esti roman.Mai bine faci un liceu si mergi la o facultate decenta incat sa ai un serviciu si un salariu din care poti trai.Dar daca chiar nu este nicio alta varianta, merge si fabrica.

| Frank51 a răspuns (pentru Michaeel):

Atata timp cat ai un salariu decent merita sa pleci chiar si cu familia, ce sa mai vorbim de tineri fara responsabilitati. Eu nu vad rostul sa stau in Romania si sa iau 25 mil din care cheltui 20, mai bine muncesc afara si iau 80-90 mil, aici platesc chirie 15 mil si tot raman cu 75 mil, ceea ce este cu mult peste traiul din Romania...

On topic, nu inteleg cum ofera fabrica 800eur pe luna cand salariul minim este de ~1150 net, ori cineva ia un comision pe tine ori o sa iei teapa.

| PaulcereAjutor explică (pentru Frank51):

Https://manuvia.ro/. Sa inteleg ca 800eur e sub minimul pe economie?

| Frank51 a răspuns (pentru PaulcereAjutor):

Ah stai. Eu aveam impresia că este asemănător cu Germania dar de fapt e rău, la cehi salariul minim e 600eur, deci 800 ar fi mai ok, tot puțin dar mna.

| ValentinGabi a răspuns:

Nu merită pentru banii aceea, mai ales dacă mai plătești si mâncare si cazare

| PaulcereAjutor explică (pentru ValentinGabi):

Imi spune, cazare gratuita.