| SomeBody12425356 a întrebat:

Nu stiu cum se numeste acel cont in care pui bani in contul tau si nu poti face nimic cu ei o perioada de timp si tu primesti dobanda.
Vreau sa stiu:1Cum se numeste, 2La ce banca primesc cea mai mare dobanda si pe ce perioada de timp si 3De ce este nevoie pentru imi deschide un asemenea cont (sunt minor, am 13 ani)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conturi de depozit pentru minori au mai multe banci, cu denumiri diferite. De exemplu la BCR exista depozitul Succes, poti citi aici: https://www.bcr.ro/......tal.portal akp&LABEL_MAIN_pc=2&cci=09002ee2803878c5&desk=bcr_ro_0785&navigationId=021804982465781190000194&. Pentru a vedea la ce banca primesti mai mare dobanda va trebui sa vezi la toate bancile care-ti sunt la indemana, intrand pe site-ul lor oficial. Pentru minorii sub 14 ani contul trebuie sa-l deschida un parinte, trebuie sa mearga cu actul de identitate. La alte banci s-ar putea sa fie reguli putin diferite. Succes si numai bine!