| IustinDiac a întrebat:

O cunostinta mi-a cerut bani imprumut. Nu este singura, si altii au cerut.
Cui dai imprumut si cui nu dai?

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E foarte simplu. Nu imprumuti bani in nici un sens. Never ever. O sa te scuteasca de multe dureri de cap in viitor, crede-ma. La mine stie lumea chestia asta si nu ma freaca la duda. Uneori daca ii ajut pe tata-mama cu bani (si nu maruntis gen 500 ron) imi zice mama ca ii are deoparte si o sa mi-i dea cind am nevoie bla bla, dar nu ma astept la asta. In rest, nu are nimeni cu adevarat nevoie de bani, le si demonstrez cum arunca cu banii aiurea si au nesimtirea sa ceara cu imprumut in loc sa faca management competent cu bugetul pe care il au.

| Grimmjow69 a răspuns:

Ar trebuii sa dai un imprumut la persoana in care ai multa incredere si care nu te-ar lasat la greu.

| IustinDiac explică (pentru Grimmjow69):

Nu am cerut sa definim termenul de prieten, pe prieteni nu ii imprumuti sau daca ii imprumuti ii pierzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asta e un joc al lor sa vada ca de inimos esti,nu da nimanui. Imprumuta cui ai mai imprumutat si ti ia restituit. Si celor cand ai avut nevoie te-au ajutat. Iti spun pentru ca mi s-a intamplat ca un asa zis amic,cand e la stramtoare, ma inguseste si cere sa-l imprumut, apoi nu-, mai vad deloc sau se face ca nu ma vede. L-am sunat, nu a raspuns, m-am intalnit cu el si a sarit in sus ca ce, banii ma fac pe mine?
La astia sa nu le dai nic buuna ziua ca nu merita.

| Jokerashul a răspuns:

Si eu am fost pus la incercare de acest lucru.Este o situatie care te afecteaza indiferent de ce alegi. Daca stii ca poti sa o duci la fel de bine si fara acei bani pentru un timp mai indelungat atunci nu cred ca ii problema dar daca stii ca te afecteaza si financiar si mai ales moral, mai bine alegi sa nu.Dai la prietenii cei mai vechi si care stii ca au bun-simt si le pasa daca te pierd.Eu acum 2 ani dat la un prieten cam jumate din ce am strans in decursul a 2-3 ani.Foarte mult. Daca parintii ar fi stiut, nu era bine.Mi-a zis ca are probleme grave dar o sa mi dea orice ar fi.Iar banii i-am vazut peste 1 an si 6 luni...Iar acum face la bani triplu decat un salariat obisnuit si in continuare un bun prieten.

Deci dai bani doar la care stii ca te merita ca prieten si le pasa! Parerea mea...

| teaxy22 a răspuns:

Sfatu meu e sa dai cui chiar are nevoie de ei...dar, eu zic sa fii precaut ca iti faci dusmani cu banii tai...iti spun ca sunt patit..si nu numai odata.