| LanguageMaster a întrebat:

Oamenii de afaceri cinstiți sunt mai zgârciți cu copiii lor decât cei necinstiți?

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Da in majoritatea czurilor da, fiindca banul trebuie castigat, cei necistiti se distreaza pe banii altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la caz la caz, dar cei cinstiti, se chinuie pentru a face acei bani. Uneori, de fapt de mai multe ori isi repara incaltamintea la cismar, pentru a avea bani mai multi de dat bagat in firma si etc. Tin la bani, pentru ca ei stiu de unde au plecat, cate esuari au avut inainte si toate cele, si nu se vor mai intoarce undeva jos, daca sunt chibzuiti si nu irosesc aiurea pe te miri ce porcarii. Iar cei necurati, nu prea le pasa, stie ca le vin banii aiurea, ca pot face magarii, cheltuie pe cine stie ce vacante si pe ce lucruri scumpe, numai fite si figuri. Rar oamenii necinstiti sunt si chibzuiti.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Sunt atatea si atatea cazuri de oameni cu bani care au ajuns mai zgarciti decat atunci cand nu erau asa bogati. De vina e si fiscul sau norocul in afaceri pentru ca stau cu coada intre picioare si se gandesc ca daca nu mai au noroc si dau faliment sa nu ajunga intr-o situatie de a ramane datori cu multi bani. Chestia asta ii face pe multi sa devina ca stefan banica junior care se duce la frizerie de cartier din aia ieftina si nici spaga nu d. Nici macar 2-3 lei. Asta e lumea afacerilor unii ajung darnici cu familia altii nu. Necinstitii in majoritatea cazurilor trag pentru familie asa ca astia sunt mai darnici