| Andrei200300 a întrebat:

Ofer funda,dacă canta cucuveaua pe drum seara și o auzi, moare cineva din casa ta sau familie? a cantat câteva secunde,maxim 10, și mă tem, sau sunt doar mituri?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O biată pasăre care își trăiește viața ei.

| relian a răspuns:

Nu moare nimeni.Cucuveaua cinta, de fapt vorbeste, este libajul lor, este ca si cum ai sopune ca oamenii vorbesc.Asa si oamenii nu trebuuie sa vorbeasca?
Cind auzi cucuveaua,bufnica cintind,inseamna ca este prin preajma si ca in jur is animale ce ea le vineaza,gen soareci,sobolani,coropisnite,etc.

Deci cand auzi lsao acolo,protejeazo,nu o alunga,ea este acolo cu un motiv,cauta hrana si daca sta pe linga casa ta, inseamna ca tu ai sobolani, soareci, insecte pe care ea le vineaza, deci te ajuta.

Oamenii in antichitate erau mai informati, stiau mai multe decat stiu oamenii astazi.
Bufnita ce reprezenta in antichitate?

| cristimihailov a răspuns:

Decat sa te sperii de fosnitul vantului, incearca sa traiesti viata.

| Vântulalb a răspuns:

Bine ar fi daca ar muri toti prostii cand le canta cucuveaua!
Iti dai seama ca pasarea aia canta mereu, ca orice pasare? Si ca este auzita de multi oameni? In aceste conditii ar fi trebuit sa fie moarta toata omenirea. Dar iata ca traim si vorbim aici tampenii.

| sparklingqueen a răspuns:

Da si eu dupa ce am vazut o pisica neagra am calcat in ****, mi am rupt mana, am ramas repetenta, au venit camatari la mine si am aflat ca am datori de 7000 de euro

| Andrei200300 explică (pentru sparklingqueen):

Mai liniștit cu acest răspuns

| foreverme9500 a răspuns:

Sunt doar mituri. Daca are cineva de murit moare si fără sa ii cânte cucuveaua.