| mierlau a întrebat:

Pana acum am avut pensie de gradul II... dupa evaluarea comisiei de pensii am decazut la pensia de gradul III. Ce penalitati se vorb aplica? Adica daca se va taia din bani(suma pe care am primit-o pana acum de 570 de lei)? Daca am drept la munca cum se zice de 4 ore pe zi? Si ce se intampla cu vechimea? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de penalitati ci de faptul ca la cei cu gradul 3 de invaliditate nu se acorda stagiul potential, decat in anumite cazuri prevazute la art.68 din L.263/2010 si atunci pensia este mai mica. Ai dreptul sa muncesti cu jumatate de norma (4 ore pe zi). Nu este vorba de vechime ci de stagiu de cotizare, o sa-l ai mai mare la data implinirii varstei limita de pensionare, atunci pensia de invaliditate se va transforma in pensie pentru limita de varsta. Sanatate si numai bine!

1 răspuns:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Sigur că se va micşora pensia. Acuma vei avea si drept de muncă de 4 ore. Daca vrei munceşti, dacă nu vrei...nu! Vechimea nu se acordă la pensia de invaliditate decat dacă munceşti ălea 4 ore.