| Mgx1maria a întrebat:

Părinții mei mi-au făcut card de copil. As vrea sa știu dacă atunci când le arata tranzacția le arata și ce am cumparat

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti arata de unde ai cumparat... nu si ce

| StoicAnalysis a răspuns:

La orice card de debit sau credit, iti arata doar suma pe care ai platit-o, nu si ce ai cumparat. Ar fi ilegal ca banca sa stie ce cumperi tu de la magazin.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Bine, daca de exemplu, ai facut cumparaturi de la tutungherie si ai platit un pachet de tigari, pe tranzactie, pe langa suma platita, arata si numele locului sau POS-ului unde ai facut plata. Si daca il cauti pe net, cel mai probabil poti afla unde ai facut tu plata. Si parintii tai pot deduce ce ai cumparat tu, daca vede un magazin anume.

| Mgx1maria explică (pentru StoicAnalysis):

Mulțumesc

| Mgx1maria explică (pentru StoicAnalysis):

Mulțumesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

De ce te-ai gandit ca tocmai tigari vrea sa cumpere?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru darrio2007):

Pai am dat un exemplu prin deducere. A mentionat in intrebare daca parintii ei pot afla ce a cumparat cu acel card. Am dedus ca ea ar vrea sa aascunda de parintii ei cam ce ar cumpara ea cu acel card. Apoi am ales ca exemplu tigarile, pentru ca in ziua de azi foarte multi tineri fumeaza, si cam asta se ascunde cel mai des de parinti.

| darrio2007 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Corect!