| andreyiu a întrebat:

Pentru a putea fi angajat pe postul de administrator de bar (pe litoral), este nevoie de diploma de administrator? Multumesc.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diploma de administrator?
N-am auzit de asa ceva.

| andreyiu explică (pentru Bula):

Multumesc pentru raspuns. Am vazut ca pantru deschiderea unei pensiuni, este obligatoriu un curs de administrator de pensiune, si am crezut ca pentru un bar pe litoral este necesar tot de ceva de genul. Au vreo legatura una cu alta?

| Bula a răspuns (pentru andreyiu):

Cursuri de administrator exista (inclusiv pentru administratorii asociatilor de proprietari din blocuri, etc.). La aceste cursuri se invata bazele administrarii nevoilor (financiare si organizatorice) ale unei comunitati. La terminare, se primeste o adeverinta ca "XY a urmat cursul", dar aceea hartie nu are echivalare de calificare (e doar specializare).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista asa ceva dar majoritatea angajeaza un om cu experienta in domeniu. Adica sa fi lucrat ceva timp la bar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, dar fără experiență nu te va angaja.

| oglindasultanului a răspuns:

Cred ca conteaza mai mult relatia ta cu patronul.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

In mare parte da.
Dar dacă ai mai administrat ceva înainte s-ar putea sa te angajeze și fără nicio diploma.
Daca in urma discuției angajatorul vede că știi cum să conduci o afacere, sa te comporți cu angajatii și să gestionezi situații de orice fel probabil te va accepta și fără diplomă.