| tonyc7 a întrebat:

Pentru ati face o firma, trebuie neaparat sa iti angajezi angajati?
Sau firma poti avea si daca esti in acelasi timp proprietarul si singurul om care se ocupa de ea?
Daca da, dati-mi si mie niste exemple de firme pe care le poti deschide si administra de unul singur, fara sa mai fie nevoie sa iti pui angajati...

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea freelancerilor in diverse domenii au firme fara anagajati. spre exemplu youtuberii, cam toti cei care fiscalizeaza banii o fac prin firme in care nu au angajati decat pe ei

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Sa fim seriosi, cat poate castiga un youtuber? laughing)))) Mai nimic...

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Puțin în draci.
Dorian Popa doar și a construit 6 case și și a luat 3 mașini de lux.
Selly are făcut de mult milionul de euro.
Sunt oameni care călătoresc full time doar cu banii din YouTube.
Altu de pe la 5gang și a luat mașina de 70000euro.

Așa e, mai nimic câștigă.

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Ce spui tu sunt exceptii extrem de rare. Unul la cateva milioane de persoane. Dorian Popa, in cazul in care nu stiai, e pe locul 4 sau 5 ca cea mai urmarita persoana de pe Instagram din Romania!

Deci hai sa vorbim de youtuberii obisnuiti, recunoaste ca aia nu castiga mare lucru... Chiar si daca au vizualizari de ordinul sutelor de mii pe un clip pus pe Youtube!

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Nu am timp acum, dar îți pot scrie lejer 500 youtuberi români care fac minim 1000euri pe luna

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Și asta fără să iau în calcul maneliști sau alti muzicieni care fac milioane de views

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Si cum primesc banii? Isi trimit iban-ul pe adresa Youtube-ului abia dupa ce pot convinge ca primele lor clipuri postate acolo au reusit sa inregistreze peste 100.000 de vizualizari? Sau te contacteaza automat cei de la Youtube cand vad ca ai multe vizualizari pe clip (peste 100.000, cel putin, banuiesc)?

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Tu imi demonstrezi doar prin exemple de vedete!
Eu te-am intrebat de oameni obisnuiti, anonimi chiar, nu persoane publice!

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Iti monetizezi canalul cand indeplinesti conditiile cerute de Youtube si aia e. Poate face oricine asta nu trebuie sa te contacteze nimeni. Da bineinteles, dai niste date bancare. Ca altfel cum sa iti vireze banii.
Si da, iti pot da sute de exemple de oamnei obisnuiti care nu sunt persoane publice.

PS. Sa stii ca Dorian Popa sau selly sunt persoane publice tocmai pentru ca au avut succes pe Youtube nu invers

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Dorian Popa se hraneste cu succes din propria lui imagine. Pe mine nu ma intereseaza sa imi promovez imaginea (neavand nici muschii si nici lookul atragator al lui Dorian). laughing))))
Ma interesa doar continutul postarilor. Daca poti avea succes pe Youtube doar din continut (noutati auto, de exemplu, adica imagini doar cu masini) fara sa apar eu cum vorbesc sau cum arat.

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Sa iei niste poze de pe net și să faci un video cu ele nu înseamnă conținut de calitate care sa îți aducă vreun succes

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Si atunci ce fel de materiale aduc succes unui simplu user Youtube astfel incat sa devina un youtuber de succes (cu destui bani castigati din Youtube)?

| ramitzu a răspuns:

Poți să deschizi o firmă în condițiile spuse de tine în orice domeniu, excepție fac profesiile liberale ( ex. Avocat, contabil, auditor, medic sau medicina alternativa, etc ). Ai nevoie de 2000 de lei pentru acte şi te sfătuiesc să aplezi la o firmă specializată care se ocupă cu întocmirea actelor pentru deschidere şi ar fi indicat să aibă şi un contabil/economist pentru ați oferi consultanță şi a înțelege în ce te bagi, buget, etc. Succes

| tonyc7 explică (pentru ramitzu):

Exemple de astfel de firme cat mai profitabile, te rog