| Eunutecunosctunumacunosti a întrebat:

Salut TPU! Poti sa te angajezi in departamentul de Resurse Umane al unei firme doar cu Masteratul in Resurse Umane? Sau trebuie sa ai neapărat si o licență in Resurse Umane sau Psihologie?

3 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Mergi la interviu si vei vedea.

| haileewatson a răspuns:

Nu iti trebuie nici licenta, nici master in Resurse Umane/Psihologie ca sa te angajezi in Resurse Umane.
In functie de pozitia de care esti interesat, e posibil sa iti ceara experienta similara, dar depinde de job. Resurse Umane inseamna multe functii: training si dezvoltare, salarizare, administrare, beneficii si performanta, recrutare, management, employer branding, fiecare avand diverse niveluri.
Asadar vezi exact ce iti cere pentru pozitia respectiva.

| SingleForOne a răspuns:

Sunt sigur că ar menționa într-un anunț "studii superioare in Resurse Umane", deci ar trebui sa fie ok, în teorie.