| Loly a întrebat:

Pentru cei care ati lucrat la McDonald`s, ce salariu primeati? Vreau sa ma angajez in vacanta de vara.Sau alte locuri unde primeste minori mai stiti?

5 răspunsuri:
| Bradster a răspuns:

minorii cu varsta intre 15 si 16 ani pot fi angajati numai cu acordul prealabil si expres al parintilor sau al reprezentantilor legali si pentru prestarea de munci usoare, care nu pericliteaza sanatatea, dezvoltarea si pregatirea lor profesionala. Persoana care a implinit varsta de 16 ani poate, in general, sa incheie neasistata un contract individual de munca. In contextul instituirii invatamantului obligatoriu de 10 ani, incadrarea in munca a minorilor sub 16 ani devine o chestiune extrem de delicata pentru angajator;
pana la implinirea varstei de 18 ani, tinerii nu pot presta activitate in conditii deosebite de munca - in locuri de munca grele, vatamatoare sau periculoase. Se va tine cont si de minimul concret de activitati si procedee interzise pentru munca tinerilor sub 18 ani, instituit prin H.G. 600/2007, privind protectia tinerilor la locul de munca.

| Loly explică (pentru Bradster):

Asta stiam si eu.Dar eu am intrebat cu totul altceva.Si am 17 ani.

| Bradster a răspuns (pentru Loly):

Nu o sa primesti mai mult de 7-800 ron/luna (in cel mai bun caz)

| DanielDaniel13 a răspuns (pentru Bradster):

Intre 400 ron part time si 800 ron full

| iatza a răspuns:

Incerca ceva pe tot parcusul anului dar care sa nu iti ocupe mult timp http://www.avoncosmetic.cif2.net, cand eram si eu de varsta ta asa am inceput de exememplu la 140 lei comanda ai 42 lei castig si un rimel cu 5 lei la vanzare e 26