| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU,

Ati lucrat cand erati studenti? Daca da, unde? Va placea jobul pe care il aveati? Ce salariu net primeati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut 3 joburi din anul 1 pana acum(anul 3). Prima data m-am angajat la call center la ing. Primeam 1600 5 ore pe zi de luni pana vineri. După am fost angajata pe management la o firma cunoscuta din București, dar as vrea sa nu dau nume. Acolo am primit ceva mai mult și lucram mai puțin deoarece m-a băgat un coleg de facultate care era director.
Ultima data m-am angajat junior contabil.
Îți sau un sfat: angajează te doar dacă ai timp. Dacă nu ai timp ocupa te mai bine de facultate pentru ca ai tot timpul din lume sa te angajezi după. Și important este când îți iei un job sa aspiri la mai mult și sa prinzi experiența in domeniu. Mulți studenți din cauza ca nu au destui bănuți se angajează vânzători, câștiga 20 de milioane și in 3 ani fac vechime acolo și le creste salariul la 25-27. Studenții aia când termina facultatea nu se mai orientează spre domeniul lor deoarece sunt multumiți cu banii aia la vârsta asta de 21 de ani. Dar e greșit sa gândim asa. Eu mereu m-am gândit ca dacă nu fac ceva pentru mine acum, nu ma implic nu incerc acum cât sunt tanara și la început, mai încolo o sa mi găsesc greu de munca pentru ca nu am experiența. Zona de confort îți distruge viitorul.
Bafta!

| Dolyta a răspuns (pentru anonim_4396):

Call center la ing 5 ore pe zi, L-V, 1600 lei in București, da? ca nu cred ca e peste tot in țară salariul asta. Eu lucrez la credite prin intermediar BT 9h/zi L-V si 2 sambete, pentru 1500 lei in constanta laughing

| anonim_4396 explică (pentru Dolyta):

In banca peste 5-10 azi poti sa avansezi mult

| anonim_4396 explică (pentru Dolyta):

Da, in București. Chiar dacă e București sa știi ca depinde și zona. E absurd, nu? Dar chiar depinde. In Berceni de ex o cunoștința lucra ca și mine și lua mai puțin. Eu lucram in centru

8 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Nu. Ca pe vremea ea se facea carte pe rupte. Nu ca acum ca iti platesti notele, cumperi credite, etc si stai si te plictisesti toata ziua jucand jocuri pe telefon in timpul orelor de serviciu.
Atunci nu aveai timp de nimic alteceva decat de studiu.

| Iote a răspuns (pentru Iote):

"pe vremea mea"

| anonim_4396 explică (pentru Iote):

La ce facultate se platesc note si se cumpara credite? Ca la a mea in niciun caz laughing

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia uita-te tu la intrebarile si raspunsurile chiar de pe acest site. Asta se face legal. Ca se mai cumpara si examenele, aia e mita.

| anonim_4396 explică (pentru Iote):

Mda, asa o fi, nu zic nu. Dar la facultatea la care sunt eu nu am auzit sa se cumpere credite/plateasca note. Foarte fain acolo unde se poate laughing