| veverushca a întrebat:

Pentru cei care cunosc : este obligatorie organizarea contabilitatii de gestiune in cazul unei firme care are ca obiect unic de activitate comercializarea produselor cosmetice si distribuirea acestora?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La punctul 5 al art 1 din legea contabilitatii (82/1991/24 decembrie 1991 republicata si actualizata in 2014) spune asa :
Persoanele fizice care desfasoara activitati producatoare de venituri au obligatia sa conduca contabilitate simplificata, bazata pe regulile contabilitatii in partida simpla, potrivit reglementarilor elaborate in acest sens. Aceste persoane intocmesc Registrul-jurnal de incasari si plati si Registrul-inventar.

1 răspuns:
| MeConstantine a răspuns:

Cat timp este firma da este obligatoriu.