| Anonimathaa a întrebat:

Persoanele cu handicap pot face împrumut in banca de credit (BT)?

Răspuns Câştigător
| sylarbc a răspuns:

Depinde. Daca acea pensie sau indemnizatie e permanenta(adica nu trebuie sa te mai duci la comisia de evaluare), poti lua imprumut de la banca. Poti sa iei si daca nu e permanent dar doar pentru o perioada scurta de timp, pana trebuie sa te duci la comisie

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca obin un venit, si dovedesc asta, da.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, deoarece ajutoarele sociale nu sunt considerate venit stabil doar pensia, si daca ai 800 lei pensie nu te imprumută nici o bancă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai un venit dovedit cu acte.

| johnnny123 a răspuns:

Banca este interesată doar de capacitatea de plată a celui care solicită creditul. Faptul că are handicap este irelevant dacă demonstrează că este capabil să returneze împrumutul.

De exemplu, un om în scaun cu rotile poate fi în același timp un programator plătit cu 5.000 de euro pe lună. De ce nu i-ar acorda banca un împrumut?

| Lukasssz a răspuns:

Doar daca sunt angajati!

| Yuoia a răspuns:

Nu conteaza existenta handicapului ci daca ai un venit stabil. Evident, in functie de marimea venitului se calculeaza valoarea creditului pe care il poti obtine.

| Eireann a răspuns:

Da, daca indeplinesc celelalte conditii. De ce sa nu poata?

| AndreeaOoOoOoOoOoOoOoO a răspuns:

Da, mi-au dat