| Caffe a întrebat:

Pot face contract de mana pentru o chirie la o casa?, adica e valabil contractul, vreau sa pun pe cineva in chirie dar nu prea am timp pentru mers la notar deoarece casa e in alt oras, asa ca m-am gandit sa fac un contract de mana dar nu stiu daca este valabil, adica in caz ca mi se intampla ceva la casa, chiriasul sa fie raspunzator si sa respecte contractul meu de mana, nu vreau sa iau teapa cu un consum de gaz de mii de lei spre exemplu, Funda, multumesc anticipat

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este valabil contractul de inchiriere sub semnatura privata si va constitui titlu executoriu pentru chirie dar numai daca este inregistrat la organul fiscal, conform Codului civil 2009, republicat 2011, citez:
"ART.1.798.Caracterul executoriu
Contractele de locaţiune încheiate prin înscris sub semnãturã privatã care au fost înregistrate la organele fiscale, precum şi cele încheiate în formã autenticã constituie titluri executorii pentru plata chiriei la termenele şi în modalitãţile stabilite în contract sau, în lipsa acestora, prin lege."
Asa fiind este obligatoriu sa mergi in orasul unde este situata casa fiindca la acel organ fiscal trebuie inregistrat contractul.
Numai bine!

| foxi a răspuns:

A raspuns corect si la subiect, Ioandelasal!

| AlinaaAli a răspuns:

Poti sa faci un contract de mana,insa, nnu prea e legal dn cate stiu eu, si persoana respectiva poate sa plece si sa te lase cu toate neplatite pentru ca tu nu poti face nimic!
fa-ti timp si mergi la notar daca vrei sa fi sigur ca totul o sa fie bine
pentru ca in ziua de astazi intalnesti multe tipuri de oameniwinking