| johnynho a întrebat:

La data de 21.11. 2013 am încheiat un contract de închiriere apartament (eu fiind locatarul/Chiriaşul) valabil pe un an(înregistrat la ANAF). Contractul a expirat la 20.11. 2014. Toate bune și frumoase, m-am mutat în alta parte. În urma cu câteva zile am fost sunat de fosta proprietara, unde am stat în chirie să-mi spună ca trebuie sa ma duc sa fac un act adițional la acel contract deoarece ea a plătit impozit în continuare la acel contract timp de un an (i-a venit nu știu ce înștiințare de la ANAF). E posibil asa ceva? Eu știu ca acel contract expiră după un an, data expirării fiind înscrisă în contract. Sa ma duc sa închei acel act adițional sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa inchei nici un act aditional, avand in vedere ca tu te-ai mutat la expirarea contractului.
Ca o ipoteza mi se pare ca proprietarul a inchiriat apartamentul la alta persoana, fara a incheia contract sau a incheiat un contract cu o chirie mai mare, n-a declarat contractul la compartimentul de impozite si taxe de la primarie (ANAF nu se ocupa de asemenea contracte) si a platit (ori n-a platit) impozitul dupa contractul tau. De aceea are acum nevoie de un act aditional, pesemne cu prelungirea contractului incheiat cu tine.