| gabrieLuL513 a întrebat:

Pot închiria obiecte pentru evenimente (ex. aranjamente florale, pavilion, mese, scaune) fără a deține o firmă? Există vreun "contract de închiriere"care poate fi completat ca persoană fizică, fără a detine o firma ca si proprietar al obiectelor?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face un act notarial cu fiecare client caruia ii inchiriezi acele bunuri, ca sa te asiguri ca le primesti inapoi pana la data cand se angajeaza sa ti le predea, ca nu ti le strica sau distruge.
In plus, poti sa mentionezi plata pentru acele bunuri si sa-i dai o chitanta de mana, ca ai primit banii.
la sfarsit de an financiar declari la fisc toate veniturile castigate din inchirierea de obiecte.

Ori iti faci un PF (persoana fizica) si atunci dai factura si chitanta fiscala. Pe factura putand mentiona si o garantie pentru lucurile inchiriate si cat costa inchirierea pe fiecare produs in parte samd.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu să inchiriezi pentru tine sau pentru alții?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Adică nu, dacă obiectele sunt ale tale, trebuie să ai o formă de înregistrare fiscală.

| NunuNini a răspuns:

Inteleg ca tu vrei sa dai spre inchiriere. In acest caz, nu poti.