| Utilizatoare123 a întrebat:

Cum se poate face un contract de inchiriere? De exemplu, un proprietar are o camera libera in apartament si doreste sa o inchirieze. Cum se procedeaza?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe net gasesti modele de contract de inchiriere.
Stabilesti clauzele concrete cu proprietarul si apoi le inserezi in modelul de contract. Dupa redactare scoti contractul la imprimanta, in 3 ex. si le semnati ambii, la proprietar 2 ex. si la tine 1 ex.

| Utilizatoare123 explică (pentru Ioandelasal):

Si se poate fara ca proprietarul sa aiba vreo firma, pfa, srl etc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Sigur ca se poate, cei mai multi proprietari care inchiriaza sunt persoane fizice.

Bula
| Bula a răspuns:

Un contract poate fi simplu (1-2 pagini) sau poate avea o serie de clauze si anexe, totalizand zeci de pagini.
Daca vrei sa ai un contract "beton", atunci scrie-ti toate ideile si da-le unui jurist, sa-l formuleze juridic.

| Utilizatoare123 explică (pentru Bula):

Pai pot face acest contract ca si persoana fara firma, pfa, srl etc?

| Bula a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Evident, ca se poate.
La noi in tara majoritatea celor care dau locuinte in chirie sunt persoane fizice.
Insa legea te obliga sa depui un exemplar din contractul de inchiriere la ANAF si sa platesti impozit dupa venitul obtinut din inchiriere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se cauta un contract de inchiriere pe net
se completeaza
se semneaza de ambele parti

apoi daca se vrea totul legal se merge si se inregistreaza la anaf de proprietar

| Utilizatoare123 explică (pentru suntserios):

Multumesc! Ai idee cam ce taxa ar lua anaful? Eu vreau sa inchiriez cam cu 800 lei.

| suntserios a răspuns (pentru Utilizatoare123):

10 % impozit din 80% din banii obtinuti din chirii. Sper ca nu au mai modificat ceva recent.