| printmaster a întrebat:

Printez in format digital mare si problema e ca sa pot printa afise de film, spectacole, etc adica dupa materiale cu care vin clientii mei e nevoie de copyright asupra lor si responsabilitatea juridica apartine de cine? Client? Producator?
Caz: vine un baiat care are o poza de pe net cu "razboiul lumilor" si imi cere sa ii fac un poster copie. Ii fac insa trebuie sa ii cer sa vad daca are drept de copyright mai intai?

Răspuns Câştigător
| mihaela76 a răspuns:

La afise nu este o problema. Doar in cazul revistelor cu ISSN sau a cartilor tb sa fii atent. Sunt doar niste printari, nu le faci tu designul sa raspunzi pentru ele.