| sefu01 a întrebat:

Printre deosebirile dintre relatiile publice si publicitate se numara:

faptul ca relatiile publice au ca principal instrument de lucru interviul, iar publicitatea lucreaza cu reclamele;
publicul-tinta, care este format din oamenii obisnuiti în cazul relatiilor publice si din specialisti in cazul publicitatii;
faptul ca publicitatea nu poate exagera, în timp ce în relatiile publice comunicatele de presa contin multe neadevaruri;
obiectivele, în cazul relatiilor publice fiind vorba despre crearea unor relatii de încredere între firma, produsele ei si consumatori, iar în publicitate despre determinarea consumatorilor sa cumpere produsele respective.

1 răspuns:
| NeWebMaster a răspuns:

Ultima...