| AlexandrulS a întrebat:

Profiturile facute din cripto monede sunt taxate cu cei 16%? Adica eu cumpar cu 100 $ o moneda, pe acei 100 $ am platit taxe iar moneda pe care o cumpar a crescut intre timp la o valoare de 200$ sa zicem, eu trebuie sa platesc pe cei 100 $ profit taxa de 16%? Dar va rog sa raspunda cei care stiu nu sa se dea cu presupusul. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Nu se taxează cu nimic.

| AlexandrulS explică (pentru Iunix):

Pei si cum ii justific? daca este suma mare cineva tot o sa ma intrebe, ori de la banca cand ii scot ori de la anaf... ce fac le zic ca i-am facut cu monedele virtuale si atat? Asta miroase a spalare de bani toata ziua, daca ar fi atat de usor toti ar spala banii astfel. Eu vreau sa scot 20.000 in urmatoarele zile si pur si simplu nu gasesc nimic concret... eu chiar as vrea sa platesc taxele daca trebuie platite dar nu stiu cum sa ii justific.