| AlexandrulS a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva care a platit impozit pe venitul din monedele virtuale cum se procedeaza? Toti cocosii astia ``milionari`` de pe net care au facut milioane din Bitcoin si alte monede virtuale se dau la fund cand ii intrebi de taxe... zic ca nu stiu ca sa ma duc sa intreb etc etc... pei daca ai facut milioane cum naiba nu stii daca se platesc taxe sau nu? pfff. Exista macar un om in Romania care a platit taxe pe monede sau ma rog care stie CONCRET daca se platesc sau nu? Dar vreau sa imi raspunda un om care chiar a fost la anaf sau care stie concret nu din auzite sau din povesti. Multumesc!

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu cunosc, in Olanda Bitcoin-ul si alte monede virtuale se declara la fisc, nu stiu daca s-au trezit si romanii.

| AlexandrulS explică (pentru doctorandus):

Mda... si eu as declara ce am scos din monede pentru ca nu este o suma mica insa ma enerveaza retardismu asta ca nici la ANAF nu stiu alea de la caserie ce este Bitcoin-ul, daca scosesem o suma mica mai spuneam ca primesc citatie si o mica amenda pentru ca nu am declarat dar chiar nu vreau sa ma tresesc peste un an, doi ca imi vine acasa o amenda de nici nu pot sa o citesc. Cineva a fost la ANAF sa intrebe cum se procedeaza insa au spus ca nu este reglementat asa ceva, dar pana mea daca nu e reglemantat inseamna ca ce? Ca sunt bani nedeclarabili sau ilegali? Mai auzisem povesti cum ca banca bloca o suma de peste 10.000 de euro daca era suspecta, insa pe mine nu m-a intrebat nimeni la baca ce si cum.