| utilizatornou18 a întrebat:

Rog informații despre îngrijire bătrâni Austria. Experiența voastra.
Eu, vreau sa fac un curs de calificare pentru îngrijire bătrâni iar apoi sa merg in Austria. Cum este mai bine sa contactez o firma românească sau sa sun la anunțuri private de pe internet? Am o teama ca ma sechestreaza dacă nu știe nimeni de minebig grin

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru ingrijire batrani trebuie sa stii doua lucruri BINE:
- ce- si cum trebuie facut in diferite situatii cu o persoana bolnava, imobilizata, neajutorata
- sa vorbesti foarte bine pe "limba" bolnavilor, sa fii pe placul lor.

Sechestrata poti fi oriunde in lume, inclusiv in tara.
La fel, poti lua si teapa de proportii cu conditiile de munca propuse.

Cel mai bine este sa mergi insotit de cineva cunoscator a limbii si a legislatiei generale de munca (sunt asemanatoare in tarile UE), faci un timp scurt de perioada de proba, dupa care poti decide si tu, si angajatorul. Pe intreaga perioada a contractului tii legatura cu persoana care te a insotit prima data si care stie unde esti de gasit, dar si cu apropiatilor tai din tara.