| FLoRiNeL_6214 a întrebat:

Sal.La vara voi pleca la scoala in italia cu parintii mei.sunt clasa a7a si am auzit ca pierzi un an de scoala adica faci din nou clasa a7a, este adevarat.care poate sa imi dea un raspuns concret dau funda.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ziz a răspuns:

Pao.nu stiu ce sa zci.Pt ca. A plecat colegul meu in italia.cu mama sa.si nu a putut sa se intoarca inainte sa inceapa scoala.si a ramas acolo.Eu sunt intr'a 6a. Si el acolo tot clasa a 6a o face.numai ca se preda altceva ...de abia fac inmulitrea si impartirea. istoria Italiei pe care o urastelaughing

Si am mai avut cateva prietene care sau dus.si la fel.nu au trecut cu un an mai sus sau mai jos. exact la acelasi grad ca aici.happy

Sper ca ti'am fost de ajutor.Si te rog.batting eyelashesFundita. daca merit

6 răspunsuri:
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Pai verisoara mea a plecat si ea in clasa a 8 parca sau a 9 si de la ea stiu ca poti face 2 ani intrunul ca sa nu pierzi si ea a facut la felhappy

| Ancutsa a răspuns:

Buna!
si eu la inceput tot asa ma complicam cand trebuia sa merg in Germania. Dar am plecat cand trebuia sa fiu a 8-a.
sincer nu mi-a parut rau! imi este foarte bine si fac scoala special pentru a invata limba desi in clasa am : spanioli, unguri, francezi, arabi...
Stiu si italiana, aproape toata. big grin
In legatura cu intrebarea ta, nu cred ca pierzi un an. iar daca ar fi asa. ce? nu se intampla nimic! tu intereseaza-te prin scolile de acolo, vei primi un raspuns bun!

Bafta! >big grin

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Da e adevarat.Si eu am avut o colega care a plecat in clasa a 7 sau a 8 tot in Italia si a pierdut anul, acum eu sunt a 10, ea a 9. Eu te sfatuiesc sa nu pleci, sa nu te lasi de scoala.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

@Eliza are dreptate.Am uitat sa mentionez acest lucru, ceea ce noi invatam acum ei invata mult mai tarziu.

| AndreDy a răspuns:

Uite
stiu din propria experienta
din punctul meu de vedere ziz nu are dreptate in nimic dar poate depinde de zona
Eu am trecut cu un an inainte dar se poate inatampla si altfel, depinde de ce chef au secretarele laughing
Aici se invata la fel ca in Romania inmultirea si impartirea aici se face in a3a deci...
Se face istoria si geografia europei

| Bogdanna a răspuns:

DA, in orice tara straina, copii se dau la scoala de la 6 ani, pe cand i n Romania nu. de aceea, in Italia unde spui tu va trebui sa treci cu o clasa in fata, dar inainte sa treci in clasa a 8-a pentru ca esti in clasa a 7 -a ), vei face cursuri ca sa inveti limba... fundita happy