| alina_6587 a întrebat:

am gasit acum 2 zile un lantisor si prietena mea zice ca este din aur si mie mi se pare la fel. as vrea sa-l vand la amanet, si am nevoie de buletin sau altceva? repet vreau sa-l vand nu sal amanetez. nu am peste 18 ani si nici buletin, si nu as dori sa afle parintii [miar lua ei toti banii phbbbbt] si va rog cine poate sa imi raspunda...[funda]

Răspuns Câştigător
| RagazzaDiPapa a răspuns:

Mai intai ai putea sa te asiguri daca e cu adevarat din aur. Daca e, ar trebui sa scrie pe undeva la incuietoare "525". Apoi, daca e cu adevarat din aur, ai putea sa te duci la un magazin de bijuterii sa-l schimbi pe o alta bijuterie( de asemenea din aur), dar daca nu vrei, poti sa te duci la amanet chiar daca nu ai peste 18 ani.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ThePunisher a răspuns:

Daca tu ai fi pierdut un obiect (indiferent daca ar fi fost un lantisor, un telefon, sau orice altceva), te-ai fi bucurat daca persoana care il gasea il vindea la amanet?

| icEmaN10 a răspuns:

Neee.Io zic ca cel mai bine daca e din aur sa-l duci la politie si ei sa faca mai departe. Crede-ma mie mi-a fost furat.si am simtit ca mi sa luat cel mai depret lucru[stiind ca lantu meu are 20g]. Atunci n-am stiut ce sa fac.am stat 2 saptamani si apoi am mers la politie si dupa o saptamana l-a gasit la amanet.Eu zic sa mergi cu el la politie.Ps: cate grame are?

| alal4 a răspuns:

Pai da esti prea mica pentru asta dar uite sfatu meu du-te la parinti tai arata-le lanticul si poate jumatate din suma respectiva ti-se va cuveni, sau du-te cu o prietena mai mare la amanet si poate reusiti, dar cel mai bine e sa il arati parintilor.

| alina_6587 explică:

Nu prea multe cam 5

| alina_6587 explică:

La mine scrie 585. thinking ce inseamna?