| MikiMIHAI1324 a întrebat:

Sall TPU, ce este TVA-ul?
Si daca acest produs de pe metro scrie ca,, Brut incl. 24 % TVA,, inseamna bani pe care trebuie sa ii dau in plus daca cumpar produsul din magazin sau daca il iau de pe net si mai jos scrie,, Pret net fara TVA,, asta inseamna daca il comand de pe magazinul online nu?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand metro nu cred ca vinde online, oricum pretul pe care il platesti fie in magazin fie online este cel cu tva. Preturile fara tva sunt pentru firmele care nu platesc tva. Tva inseamna taxa pe valoare adaugata

| pietrean a răspuns (pentru suntserios):

"Preturile fara tva sunt pentru firmele care nu platesc tva."
Firmele, care nu sunt platitoare de TVA, CUMPARA PRODUSUL CU TOT CU TVA, dar nu il pot deduce.Acesta este platit, doar de firma ce vinde produsul.

| pietrean a răspuns:

TVA=taxa valoare adaugata.Este un impozit pe consum, pe care il plateste consumatorul/cumparatorul.
Brut incl.24% TVA=in pretul afisat al produsului, este inclusa si acea taxa, de 24%. Deci, trebuie sa platesti doar pretul afisat(care cuprinde si cei 24%).
Pret net fara TVA= este pretul de achizitie, fara taxa de 24%.
La Metro, se afiseaza preturile de raft, fara TVA, iar mai jos, este trecut cu litere mici, si valoarea taxei de TVA(24%).
TVA-ul,se plateste oricum! Doar daca o sa cumperi ceva, sau o sa ti se presteze un serviciu, la mica intelegere, nu ti se da factura si atunci poti sa nu platesti acea taxa.Asta se cheama, tot evaziune fiscala.