| TincescuDenys2005 a întrebat:

Salut, am 12 ani si vreau sa devin independent. Muncesc in constructii ca sa pun un ban deoparte ca e vara si na. Recent am auzit de un site numit advertoriale.ro pe care poti face multi bani dar ai nevoie de un site. Se merita sa investesc 100 de lei intr-un site (25$) ca sa postez acolo articole? Dupa cum spun toti castiga ceva bani, nu 50 lei pe zi cum castig eu dar stiu ca munca la aceasta varsta poate dauna inaltarii, mai exact sa raman pitic... Stiti cumva daca site-ul e real sau fake? Merita sa investesc?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 12 ani, nu poti sa fii independent, pentru ca esti inca copil.
Pana la 15 ani, este ilegal sa muncesti undeva.
Chiar daca-ti faci site sau investeti banii undeva, nu vei putea sa-ti ridici castigul pana la 18 ani, pentru ca-i ilegal.
Strange banuti cum poti si bucura-te de ei, ca de investit, este practic imposibil acum, fiind atat de mic.

| TincescuDenys2005 explică (pentru Violleta2022):

Inteleg, dar sincer sa fiu nu ma afecteaza munca atata timp cat stiu ca imi permit tot ce vreau si imi pot ajuta si parintii cum pot eu, ei avant venituri mici si uite, sunt oameni cu facultati. Mentionez ca nu sunt obligat in niciun fel. O zi minunata.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Iarta-ma, poate nu e raspunsul pe care il astepti.

Dac este posibil, ar fi mai bine sa investesti in educatia ta. Cei cTiv zeci de euro pe care ii faci acum ar putea reprezenta nimic in comparatie cu ce ai putea castiga dintr-o pozitie mai buna ca job.

Nu imi dau seama daca atitudinea si self discipline-ul tau te-ar recomanda si in partea de management sau antreprenoriat.

Eu as lasa munca fizica si as merge la cea intelectuala.

Si inca ceva: nimeni vreodata nu iti va da bani gratuit sau aproape gratuit. Ar trebui sa intelegi asta: nimeni. Exceptie parintii.

Asa ca orice chestie pe net... daca castigi bani doar dand bani si fara sa faci nimic, e teapa.

| TincescuDenys2005 explică (pentru cristimihailov):

Salut, ma scuzi ca am intarziat cu raspunsul dar invat foarte bine la scoala, doar ca ma duc la munca pentru ami ajuta parintii si de a strange un banut, sunt constient ca ei nu pot sa ma ajute asa ca incerc sa fiu putin independent, nu sunt obligat in niciun fel, o fac de buna voie ca nu ma lasa sufletu sa stau ca lepra in casa cand vad cat muncesc parintii mei. Sincer nu pun cateva zeci de €... Pun cateva sute, depinde cum am lucrari. Luna iunie dupa ce am terminat scoala am facut 1500 de lei deoarece am facut un mormant cu alee si am primit 900 de lei. Am muncit mult dar asta ma face constient de ceea ce am. Colegi rad dar mie nu imi pasa. Tot eu sunt ala cu cea mai frumoasa camera, cu cel mai bun pc... Apreciez aceste lucruri din plin ca sunt cumparate cu banii mei. Multi imi psun ca sunt gropar dar ei nu stiu ceva, munca nu este o rusine. Multumesc pentru timpul acordat citirii acestui raspuns.

| derEinzelgängerWolf a răspuns:

Bravo ca muncesti. Altii stau si nu fac nimic toata vara, dar uite ca tu faci ce folositor cu timpul. Mai ai pana sa ajungi independent. Mai bine te concetrezi pe scoala, si lasi afacerile pe mai incolo happy.
Dar oricum jos palaria ca inveti de pe acum valoarea banului, si sper ca sa il si folosesti cu intelepciune!
Numai bine.

| TincescuDenys2005 explică (pentru derEinzelgängerWolf):

Salut, imi pare bine ca apreciezi. Muncesc fara probleme in contructii si am tot ce imi doresc, in mare parte din putinul meu le dau parintilor, circa 500 de lei pe luna iar pe restul ii strang. As vrea sa investesc ceva bani deoarece din cate am inteles munca asta fizica dauneaza inaltimii. Pe langa ca am tot ce vreau din banii mei(calculator, camera mobilata de mine si telefon(ceva ieftin ca atunci cand muncesti apreciezi m-ai mult totul si de ziua mamei mele i-am facut o petrecere din banii mei si a fost cel mai satisfacator lucru. Tin mult la tot ce am, si chiar daca toti imi spun gropar ca lucrez in cimitir si am mainile de piatra(cu bataturi) nu ma afecteaza, sa rada ei in banii parintilor de la un monitor. Nu ma dau mare dar ma mandresc cu ce fac.