| Psihopatul3020 a întrebat:

Salut!
Am 15 ani si vreau sa fac ceva bani, vara asta. Am strans deja 6.000 euro.
Imi puteti da idei de obiecte pe care le pot cumpara mai ieftin si vinde mai scump?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

EU zic sa mai aduni si sa invesesti in educatie
Daa, daa, in educarie.
Mai aduni alocatia in anii care au mai ramas de studii liceale ca apoi sa aplici pentru o facultate buna
E cea mai buna si SIGURA investie.In tine, in educatia ta.
Oricum ce vrei tu sa faci e ilegal, chiar daca ai fi major.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Minciuni si iar minciuni!

In Mai 2022 spuneai ca ai starns 10.000 euro... apoi ca vrei sa-ti faci o afacetre cu 10-15.000 euor, ori pe alt topic spui ca vrei sa cumperi o masina de 35.000 euro...
dar tu ai numai 15 ansiori si doar in imaginatia ta ai banii astia :))
Noroc cu istoricul topicului ca tine minte toate minciunile tale!

https://www.tpu.ro/utilizator/acdpis/intrebari/

| Psihopatul3020 explică (pentru Violleta2022):

Si care e problema ta? Chiar daca nu asi avea banii acestia, eu am pus o intrebare la care astept raspunsuri pe tema expusa...

| LoveSleep a răspuns:

Invata cum sa investesti.

Cu 6.000 euro de inceput si cu o varsta ca si a ta, pana la 25 de ani poti sa faci primul milion de euro.

Esti si tanar si esti dispus sa inveti si chiar ai timp si dedicare pentru asta, cred ca asta e cea mai buna varianta.

Sau daca ai inclinatie catre un business, incepe sa inveti lucruri in directia aia.

| johnnny123 a răspuns:

Acum o lună ziceai că ai strâns 10.000 de euro.
Apoi că vrei să-ți cumperi o mașină de 50.000 de euro pentru că ai vândut un BMW cu 45.000 de euro...

Ai făcut toate lucrurile astea la 15 ani?

| Brizbriz a răspuns:

Daca as stii, sigurrrr ti-as spune tie, sa faci tu bani, nu eu
STAI ASAAAAA, IMEDIAAAAT

| trophin a răspuns:

Aceleași pe care le-ai sa sa samsarit pana când ai ajuns la suma mentionata

| Psihopatul3020 explică (pentru trophin):

Pai am ajuns la aceasta suma pentru ca de cand am fost mic, parintii mi-au transferat alocatile in alt cont, iar acum mi-au dat acces la el...

| trophin a răspuns (pentru Psihopatul3020):

Da nu te-am întrebat eu cum ai ajuns la banii aia. Pai probabil sau gandit ca te faci youtuber, internaut și ți-au pus la dispoziție o suma de bani. Nu sa fii bijnitar cum scria un domn mai sus

| StripperRaoul a răspuns:

Da i pe cu.velaughing

| Nelucojoc a răspuns:

Roaga-i pe parintii tai sa iti faca un cont de Binance si cumpara BTC de toti banii. Te vei prinde pe parcurs cum functioneaza, daca doresti sa inveti sa si tranzactionezi. Deocamdata ar trebui sa investesti, iar aceasta este pe moment investitia cu cel mai mic cost pe moment, si cu cea mai mare rata de profit pe termen lung.

| Psihopatul3020 explică (pentru Nelucojoc):

Am investiti deja dar sume mai mici de 2 - 3 mii de euro

| rumi36 a răspuns:

Hai zi-mi si mie cum ai facut 6000 de euro happy

| Psihopatul3020 explică (pentru rumi36):

De cand eram mic, parintii mi-au transferat alocatilie intr-un cont, iar acum mi au dat acces la el.

| Gabriel010 a răspuns:

Pentru varsta ta, cred ca ai strsns foarte bine. Sunt o multime de adulti si persoane varstnice care nu au reusit sa stranga in 30, 40, 50 sau chiar mai multi ani de zile asemenea suma. Ba chiar nici sa nu o vada deloc. Unii au trait o viata intreaga si nu au vazut niciodata banii astia. In contextul asta, cred ca se justifica curiozitatea mea despre domeniul in care ai facut respectivii bani ( macar pe larg, pe "foarte larg" daca "in detaliu" e confidential)
In legatura cu cerinta ta, acest fapt se numeste "bisnita" si este foarte greu de efectuat. Nu este imposibil, sunt oameni care cumpara telefoane mai ieftine, si le vand mai scump spre ex, sunt oameni care cumpara masini mai ieftin si le vand mai scump ( in general, dintre astea doua exemple, e mai "rentabil" sa te "ocupi" de masini, una e sa cumperi un telefon la 500 lei si sa l vinzi la 700 lei si alta e sa cumperi o masina la 5 000 euro si sa o vinzi la 7 000 euro). Pana la urma ce e "bisnita"? Creerea unui venit din diferentele preturilor. Practic, eu zic ca e foarte greu "sa mearga " asta. In afara de asta, e si ilegala. Iti sugerez sa continui cu ceea ce ai facut pana ai ajuns la aceasta suma cu o singura conditie ( sa nu fie ilegal), deci nu iti sugerez "bisnita". Dar e alegerea ta ce faci.

| Psihopatul3020 explică (pentru Gabriel010):

Ca sa iti satisfac curiozitatea, am starn acesti bani, prin faptul ca parintii mei mi-au transferat alocatile intr-un cont, iar acum mi au dat acces la el...