| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani și tocmai-am terminat liceul și urmează să merg la facultate din toamnă. Am momentan 500 de euro pe care aș vrea să îi investesc în ceva (De ex: cumpăr ieftin, vând mai scump). Mă gândeam să apelez la distribuitorii de haine și să comand de 100 de euro de probă să văd cum ar merge. Întrebarea mea este: Eu ca student fără magazin/firmă pot să apelez la acești distribuitori (cei care vând în mix-uri sau haine importate de dincolo) și să le vând în oraș sau online pe olx, Facebook etc? Și dacă da, merită? Ideea de baza este că aș investi niște bani în acest sistem de "cumpără ieftin, vinde scump" și mă gândeam la haine... dacă aveți alte sugestii accept cât mai multe păreri și sfaturi. Eu pe haine m-am gândit mai mult, dar și alte idei sunt binevenite. happy Dacă puteți ajuta cu niște sfaturi...sau dacă știți niște distribuitori care vând haine în stocuri de 100 de euro (Am văzut multe stocuri ok cu haine de firmă, dar nu aș cumpăra de toți banii mai ales dacă nu știu dacă va merge sau nu. Aș încerca cu puțin și dacă merge să comand tot mai mult). Cam zăpăcită întrebarea, dar cred că știți ce vreau și ce mă interesează big grin Chiar am nevoie de sfaturi sau persoane care se ocupă cu asta, mulțumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unde- si cat timp le vei depozita pana le vinzi? Si cat te va costa spatiul?

| JohnJames a răspuns (pentru Bula):

Le depozitez acasă. E doar ceva de început, nu mă gândesc încă la cantități mari. Cât timp...mă gândesc undeva la 2-3 luni / stoc. Intenționez să vând online sau face to face prietenilor etc. Nu în magazine sau ceva dacă la asta te referi prin costul spațiului. Public pe mai multe site-uri gen olx, tocmai etc + pot vinde colegilor în cămine dacă e până acolo big grin Cel puțin eu așa gândesc

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Incearca dar trebuie s-a stii bine cum merge piata, ce se cauta, preturi, astea le inveti in timp si ...pe banii tai. Distribuitorii nu stiu daca vand la persoane fizice dar asta afli de la ei, cred ca merge. Eu m-as orienta pe cosmetice ca vad cum fetele ( si baietii se spala cred, parfumeaza, barbieresc ) intreaba mereu de cosmetice si sunt consumabile nu ca hainele. Ca student daca stai la camin acolo mereu se face un mic comert cu de toate. Sa ai bafta!

| JohnJames a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Bun! Am notat ideea ta, mulțumesc frumos! big grin O să țin cont și de cosmetice. Deocamdată aștept cât mai multe răspunsuri și studiez după piața să văd ce ar trece cel mai bine și din care să iasă și profit mare. Deocamdată am haine și cosmetice happy Mersi încă odată de interes.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru JohnJames):

Cand incepi scoala tragi cu ochiul ce se cauta, daca esti caminist ai avantaj. Cumperi de la Selgros sau de undeva de ex la bax si vinzi la bucata. De la Cola pana la papuci de casa. Iti trebuie marfa cat mai diversa, putin din fiecare, nu stocuri mari ca te ia careva la ochi, s-a nu treci de pretul non stopului din colt. Nu tii absolut nici o evidenta pe nici o hartie de marfa sau bani. Daca dai pe datorie tii numai pe o foaie nu pe vreun caiet care se umple de date, nu-ti fa dusmani s-a te reclame.

| Clorox a răspuns:

Mai bine investeste banii intr-un post liceal! Te ajuta mai mult!