| Lecaalex123 a întrebat:

Salut, am 17 ani, și vreau să-mi deschid o mica afacere, ceva sa mi ocup timpul liber,mam gândit la un magazin online de haine, dar nu sunt asa sigur, ma ajuta părinții sa dau startul, imi puteți da niste idei?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Afacerile le poti deschide numai dupa implinirea varstei de 18 ani, ca totul sa fie legal.

| siriusblack98 a răspuns:

Greu cu promovarea. Pe așa ceva promovarea este cheia. Depinde câți bani îți permiți să bagi pe marketing. Îți imaginezi că dacă cineva ar avea o idee excelentă de afacere nu ți-o va da ție.

| zilog a răspuns:

EU MI-AM PIERDUT VIATA IN ROMANIA INCERCAND TOT FELUL DE AFACERI
ITI ZIC EU CA NU E BINE SA FACI NIMIC ACOLO CA O SA VINA UN CONTROL CARE O SA SPUNA VREM SI NOI UN PLIC
APOI MAI VIN UNII APOI MAI VIN UNII APOI MAI VIN UNIII
SI TE SATURI SA TOT DAI
nu e bine sa faci nimic in acea tara

mai bine daca ai niste bani ii investesti in tine personal sa inveti franceza sau germana
si sa pleci sa te angajezi in elvetia pentru ca acolos i un gunoier are 6000 euro salariu / luna dapoi tu un om pe care il duce creierul mai mult de atat!

nu incerca nimic in Romania ca o sa ajungi sa iti mearga bine apoi concurenta o sa trimita un lider de sindicat scandalagiu sunt oameni specializati pe a face scandal
sa iti faca tie scandal ca sa taiat otravit ranit in lucrurile cumparate de la tine
si o sa se duca pe la toate OPC-urile si o sa iti faca reclamatii garla si nu o sa se mai lase de capu tau invidiosii

pana si prietenii tai o sa te toarne ca tu pe langa marfa pe care o cumperi cu factura mai cumperi cateva si fara factura
si mai vinzi cateva si asa pe sub mana

sunt multi invidiosi

si daca ar fi sa platesti taxe si impozite la tot ceea ce tu faci
atunci tie nu o sa iti mai ramana nimic
tva25% din valoarea marfii ilegal perceput de stat pentru ca tva inseamna taxa pe valoarea adaugata
dar ei iti iau din valoarea obiectului
apoi 16 % impozit cand vrei sa iti treci banii de la firma pe persoana fizica ca sa ii cheltuiesti tu personal

asa inseamna ca la orice obiect iti trece prin mana o data iti ia statul 36% din pretu lui doar pentru stat
apoi mai sunt si alte taxe si impozite ce tot trebuiesc platite

apoi sunt axe la taxe si chitate la chitate ca sa dovedesti ca ai platit alte taxe si ti vor pierde ani de zile stand la cozi
iti pierde viata si te imbolnaveste daca tu vrei sa fii cel mai cinstit si cel mai corect o sa incebunesti de cata birocratie si nebunie sunt in Romania

si ttoate legile sunt facute in asa el in cat niciodat asa nu poti fi in regula cu actele pentru ca mereu sa fii parnaiabil si pasibil de amedna

| PsyhoChild a răspuns:

La 17 ani ar trebui să te preocupe bacul, nu să-ți deschizi tu "afaceri". Eu zic sa incercam să fim mai realiști când vine vorba de asemenea alegeri

| Theodor21 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Vorbeste un om care are 24 dr ani si sta pe TPU, probabil inca mai stai la parinti sau probabil lucrezi pe minimul pe economie

| armiaso a răspuns:

Nu te lasa descurajat/a de raspunsurile primite pana acum, mai ales de raspunsul lui zilog, halul in care scrie spune multe.
ar trebui sa te gandesti la ce te pricepi tu cel mai bine si sa faci acel lucru sau sa inovezi si sa gasesti raspunsuri pentru necesitatile oamenilor, sa te pui in postura unui om lenes si sa te gandesti ce te-ar ajuta ca sa poti sa-ti indeplinesti o necesitate, multe nevoi ale oamenilor au nascut inventii.
dupa ce ai acea idee, cauti un consultant care iti pote face un plan de afaceri, cu cifre, pix si hartie, nu vorbe goale, matematica nu minte.
in schimbul unui comision, evident, fiind un serviciu, pleci la drum cu o analiza destul de obiectiva.
succes.

| Skarr a răspuns:

Nu iti recomand sa faci magazin de haine. Multa lume cumpara firma. Oamenii de obicei nu cumpara haine de pe un site random de care n au auzit nici odata. Au prea multe obtiuni. Nisa asta de haine e prea saturata. Prea multe magazine de haine. Nu zic ca nu poti sa ai success dar e foarte putin probabil. Vinde ceva ce nu il vezi asa des. Ceva ce nu a mai fost vazut si nu e asa popular. Daca vezi 10 reclame cu haine la niste magazine random nu cred ca o sa dai click. Dar cand vezi o reclama cu un produs interesant care nu l ai mai vazut pana acum. Parca suna mai interesant. Nu e usor sa gasesti un produs ca asta dar asta e si idea. Daca era usor o putea face toata lumea. Asa tu si Inca alti zeci de mii de oameni probabil s au gandit sa si faca magazin de haine. Doar eu am auzit zeci de oameni cu aceasta idee.

| Februar30 a răspuns:

E un inceput bun. Daca nu o sa fii profitabil, macar inveti ceva si aplici mai departe happy
Gasesti multe tutoriale pe Youtube despre afaceri online, marketing online, tools pentru crearea magazinelor etc.
Ex: canvas business model, shopify, wix...