| CattanyMihai778 a întrebat:

Salut,am dat o comanda pe site-ul itarena.ro cu ridicare din showroom-plata cash,dar in schimb am primit prin email o factura"proforma" cu data de expirare maine, fara ca ei sa-mi spuna.Asta ce inseamna ca ei vor bani inainte(ca un ordin de plata) si apoi sa ridic produsul din magazin?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai ales plata cash atunci platesti cash
factura proforma nu are valoare prea mare

citez:

"Factura proforma este copia facturii fiscale, transmisa in avans potentialului client care nu implica obligatia de a fi platita, aceasta nefiind un document justificativ in contabilitate."

| CattanyMihai778 explică (pentru suntserios):

Da e proforma scrie pe ea, dar e curios ca eu am cerut plata cash si ridicare la showroom, iar duduia nu mi-a spus nimic la telefon despre factura proforma sau sa ma intrebe daca sunt de acord sa platesc inainte, dar m-am trezic cu ea la e-mail, maine o sa-i sun, pare dubios

| suntserios a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Ți am explicat ce înseamnă factura proforma. Pare că nu ai înțeles.