| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am fost recent sa cumpar o consola de la amanet, domnii de acolo au precizat ca trebuie buletinul sa poata sa imi dea garantie la el. La alte magazine precum altex nu mi s-a cerut. E normal? E prima mea data cand cumpar ceva de la amanet. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Magazinele care vand produse noi, au un sistem de garantie, care implica, ca ii doare drept in cot ca tu ai un produs care necesita garantie, fiind la modul ca in general e o alta firma la care ajunge produsul, care il evalueaza ca e eligibil de garantie, dupa care il trimit unde trebuie, inclusiv la producator, unde se verifica si nr de serie, samd

la amanet, garantia e tot la amanet, si nu au chef sa vina altcineva cu o consola defecta si sa zica, ca de la ei au luat-o, iar ei sa aiba paguba, aici e diferenta, daca ceva nu e in regula... EI AU PAGUBA si chiar nu le convine asta

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da este normal sa prezinti actul de identitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal, trebuidn sa treaca pe factura numele cumparatorului cu adresa si CNP-ul.

| Vântulalb a răspuns:

Absolut normal. Altex-ul nu vinde legal daca da garantia doar pe baza de bon.