| M1h0i a întrebat:

Salut, am o întrebare despre imobiliare. O persoană care deține mai multe apartamente și la are închiriat trebuie să își fac un SRL sau poate declara banii și pe persoana fizica (nu PFA).

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Proprietarul este persoana fizica, iar un SRL este persoana juridica.
Unul nu are dreptul de a dispune de proprietatea celuilalt.
Proprietarul poate - si trebuie - sa declare veniturile din chirii, din care plateste 10% impozit.
Daca le-ar "plasa" spre administrare unei firme, atunci firma ar consuma o parte din veniturile din chirie (pentru nevoi existentiale) si pentru bani ar trebui sa plateasca minim 3% impozit. Insa, pentru a putea duce banii acasa, proprietarul mai trebuie sa plateasca si 10% impozit pentru dividende.
Deci, in total, proprietarul trebuie sa plateasca minim 13% ca firma si doar 10% ca persoana fizica.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Impozitul pe dividente e de 5% nu 10%.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate.
10% a fost inainte.
Totusi, cheltuielile aferente sunt mai mari de 2% (diferenta): deplasari suplimentare, ore petrecute in plus, plata unui contabil, etc.
Calculele exacte se pot face doar cunoscand datele exacte ale problemei.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În ianuarie poți completa o declarație de venituri pe proprie răspundere, fără a avea firmă sau PFA.

| Bariel a răspuns:

Cum ti se cuvine, oricum trebuie sa platesti taxe pe venituri. Daca iti faci srl platesti taxe de 3% din venituri, cand pe persoana fizica platesti 10%...