| Cr17 a întrebat:

Salut, am o intrebare legata de affiliate marketing deoarece as vrea sa incep dar nu stiu exact ce inseamna. Ma uit la videoclipuri dar nu imi dau seama ce promoveaza unii si cum ar trebui sa promovez

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce canale bazate de comunicație ai că sa te apuci de afiliere?

| Goete a răspuns:

Adica, tu intrebi pe aici ce inseamna si ce ar trebui sa faci intr-o meserie pe care VREI sa o faci dar HABAR NU AI ce este?
Ce bine am ras laughing)))

| DjSannan a răspuns:

Affiliate marketing-ul este o modalitate de a face bani online prin intermediul promovarii produselor sau serviciilor altor persoane sau companii. In calitate de afiliat, vei promova produsele sau serviciile acestora pe site-ul tau sau prin intermediul canalelor tale de social media, iar atunci cand cineva face o achizitie prin intermediul link-ului tau de afiliat, vei primi un comision.

Pentru a incepe cu affiliate marketing-ul, trebuie mai intai sa te inscrii in programele de afiliere ale diverselor companii. Exista o multime de programe de afiliere disponibile, asa ca ai de unde alege. Dupa ce te-ai inscris intr-un program de afiliere, vei primi link-uri de afiliere pe care le poti folosi pentru a promova produsele sau serviciile companiei respective.

Atunci cand promovezi produsele sau serviciile prin intermediul link-urilor tale de afiliere, trebuie sa le prezinti intr-un mod cat mai atractiv pentru potentialii cumparatori. Poate fi util sa scrii review-uri sau sa faci tutoriale care prezinta produsele in detaliu si care arata potentialilor cumparatori de ce ar trebui sa le achizitioneze