| 123gabri3l123 a întrebat:

Salut, am o întrebare și as dori un răspuns cat mai rapid va rog. Am scos adeverința de venit de la anaf pe anul 2022 iar în ea îmi par venituri din 2023. Este greșeală? Sau așa trebuie sa arate. Va rog fara glume. Mulțumesc!

1 răspuns:
| Mirela78 a răspuns:

Nu este greșeală. Adeverința de venit de la ANAF este un document care conține informații despre veniturile impozabile realizate sau estimate de o persoană fizică într-un an fiscal. În cazul dumneavoastră, adeverința de venit pentru anul 2022 va conține informații despre veniturile realizate sau estimate până la data emiterii adeverinței.

În cazul în care aveți venituri realizate sau estimate în cursul anului 2023, acestea vor fi incluse în adeverința de venit pentru anul 2023, care va fi emisă în cursul anului 2023.