| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut, am urmatoarea problema:
Doresc sa aplic pentru bursa sociala pentru facultate stiind (crezand) ca ma incadrez la categoria de persoane cu venit redus ceea ce e sub salariul minim net pe economie per membru de familie. Astfel trebuie dupa cum stiti sa aduc documente justificative, pentru mine si parintele care ma are in grija (sunt din familie monoparentala) pentru lunile septembrie 2022 - octombrie 2023. Problema apare ca la Anaf sunt declarate venituri mari din pariuri pe anul 2022 pe care mama mea le-a facut intr-adever insa s-a lasat de acestea prin vara anului trecut, acestea au fost declarate debea in 2023 calup scriind data martie 2023, intrebarea e: Exista vreo modalitatea prin care as putea demonstra ca acele venituri au fost facute inainte de intervalul de timp de care facultatea e interesata? Anaf ma poate ajuta in situatia asta? In caz contrar nu ma incadrez la acest tip de bursa intrucat pe adeverinta de venit de la Anaf pe 2022 scrie dupa cum am spus doar data declararii nu si perioada cand au fost facute/incasate acele venituri.

2 răspunsuri:
| Motisor a răspuns:

Păi normal ar trebui să te încadrezi automat pantru că esti din familie monoparentală, fără se se mai ia in calcul venitul. Depinde de facultate totuși.

| AlexAlxAlex explică (pentru Motisor):

Nu mai functioneaza asa, acum se ia strict de pe venit intrucat bursele s-au marit dar banii sunt aceiasi si astfel sunt mult mai riguroase conditiile de acordare