| Mihaila3665 a întrebat:

Salut am o intrebare. Tatal meu a murit acum 13 ani, eu fiind singurul mostenitor eram minor. In cateva zile voi implini 18 ani, mai pot face certificatul de mostenire dupa atata timp. Vreau sa mentionez ca impozitul sa platit in continuare pe numele decedatului. Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Mostenitor unic esti doar daca la momentul decesului tatal tau nu a fost casatorit.

2. Succesiunea se poate face oricand, dupa decesul defunctului.

3. Conform Codului Fiscal, daca succesiunea se face in termen de 1-2 ani dupa deces (variaza in functie de anul decesului), atunci succesiunea este scutita de taxe la stat (ramane de achitat doar axa notariala).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu esti tu deloc mostenitor, ai mamă, ai frati? Sunt si ei co mostenitori impreuna cu tine, iar cît timp traieste mama ta este al ei, după moartea ei atunci sa vi sa intrebi.

| Mihaila3665 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da aici va trebuii sa te corectez. Mama nu era casatorita cu tata. Si da am un frate mai mare dar suntem vitregi(tati diferiti)?

| mihai69 a răspuns:

Da, dar nu vei fi UNIC moștenitor.

| Yuoia a răspuns:

De ce repeti intrebarea?
Esti co-mostenitor. Adica impreuna cu mama. Poti fi singurul mostenitor doar daca ei nu erau casatoriti.
Nu trebuie sa fii major ca sa faci succesiunea. Corect, trebuia facut atunci. Dar se poate face si acum. Dupa procedura spusa de @Ioandelasal.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

P. S. Normal ca impozitul a fost platit pe numele tatalui, din moment ce el figura ca proprietar. Dupa succesiune se va plati pe numele noului proprietar (sau cota de proprietate, dupa caz).