| Lămoran_Radu_1996 a întrebat:

Salutare. Am o masina a carei proprietate este pe numele meu(mostenire, acum eu platesc impozitul la ea) insa este inmatriculata si trecuta pe cartea tehnica si pe certificatul de inmatriculare pe numele decedatului. Au trecut mai mult de 2 ani de la deces. Trebuie sa o reinmatriculez(sa fac alte acte...numarul cred ca se poate pastra)? Daca da, trebuie sa platesc taxa de mediu(masina este mai veche de 30 ani)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina este trecuta pe certificatul de mostenitor si mostenirea a fost facuta in termen de 2 ani de la deces atunci poti s-o inmatriculezi pe numele tau fara sa platesti timbrul de mediu, conform OUG 9/2013, citez:
""ART.8. Timbrul nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:
e) dobândite prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;"
Nu conteaza ca in prezent au trecut mai mult de 2 ani de la deces, conteaza sa fi facut mostenirea in perioada de 2 ani.
Daca s-a facut mai tarziu va trebui sa platesti timbrul de mediu.
Poti pastra numarul de circulatie.

| Lămoran_Radu_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Da. Am facut succesiunea din moment ce impozitul il platesc. Deci numai trebuie platita nici o taxa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lămoran_Radu_1996):

Ti-am spus ca mostenirea trebuia facuta in termen de maximum 2 ani de la deces si atunci nu trebuie sa platesti timbrul de mediu.
Dupa caz va trebui sa platesti ITP, RCA si rovinieta (daca nu mai sunt in termen de valabilitate), impozitul anual ai spus ca l-ai platit.

9 răspunsuri:
| Valentinaldoilea a răspuns:

Daca tot platesti impozit si ai act de mostenitor, e bine sa o transcrii pe numele tau. Pentru ca daca vei dori sa o vinzi/radiezi, etc, vei face aceste acte atunci. Fa totul la timp si iti va fi mai usor.

| Lămoran_Radu_1996 explică (pentru Valentinaldoilea):

Ideea e ca in caz de accident nu poate merge decedatul la asigurari spre exemplu laughing)

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Lămoran_Radu_1996):

Nu te distra tu asa bine. Ai deja certificat de mostenitor, deci tu raspunzi.

| Lămoran_Radu_1996 explică (pentru Valentinaldoilea):

Nu ma distrez chiar deloc. Fac haz de necaz...

| AnthonyWhite a răspuns:

Mergi la primarie sa intrebi daca trebuie sa o treci la ei in calculator pe numele tau si daca te poate ajuta cu restul de informatii, altfel mergi la politie
s-au schimbat ceva legi in ultima vreme nu trebuie sa mai treci pe la rar obligatoriu.

eu zic sa nu platesti nici o taxa de mediu atata timp cat ai actele in regula.

| suntserios a răspuns (pentru AnthonyWhite):

Si tu ai impresia ca taxa de mediu se plateste daca ai acte in regula sau nu? taxa de mediu se plateste daca masina nu a mai avut taxa platita. PUNCT

| AnthonyWhite a răspuns (pentru suntserios):

Serios?