| Kornuletz540 a întrebat:

Salut. Am pățit următorul lucru: Am pus un anunț de vânzare pe Facebook Marketplace cu un set PC pe care vreau să-l vând și mi-a răspuns o persoană că vrea să-l cumpere dar e ocupată cu munca și va trimite un poștaș Fedex acasă să-mi dea banii în numerar și să ridice articolul.
După aceea, mi-a scris că un agent Fedex va veni la mine acasă să-mi dea un plic care conține banii mei, iar odată ce mi-am verificat banii, le dau articolul pentru ca ei să-l trimită acasă la ea.
Apoi i-am spus în ce zi și oră să vină și mi-a cerut numele, adresa, contul de mail și suma PC-ului, și că costurile cu transportul le va suporta, dar că trebuie să achit o taxă de asigurare pentru plic de 261 lei, pe care s-o achit pe un link trimis de ea pe mess. Am intrat pe link, iar după ce am plătit, am primit ca răspuns un cod de cifre cu care dacă mă duceam pe site, puteam achiziționa un card digital.
Dar după aceea, mi-a scris persoana că acel cod nu s-a introdus corect, că din cauza asta trebuie să plătesc din nou aceeași sumă, pe care am plătit-o de pe un link trimis tot de ea și care era identic cu precedentul.
După ce am plătit, iarăși am primit mail cu un cod asemănător celui dinainte.
Dar dimineață, când mi-a scris din nou, mi-a spus că mai am de achitat o taxă vamală poștală de 819 lei, pe care s-o achit tot de pe un link trmis tot de ea. Primisem și mesaj de la o adresă FedEx Express despre această taxă, deși el conține greșeli de ortografie și punctuație, plus propoziții scrise pe jumătate în olandeză.
I-am spus că nu pot să mai achit cei 819 lei și că m-am răzgândit, dar ea a început să mă amenințe că o să mă dea în judecată, că va depune plângere împotriva mea. Și am primit și un mail de la aceeași adresa de mail menționată anterior că va informa Interpolul lor de poliție pentru a mă da în judecată, mail care de asemenea conține greșeli gramaticale.
Vreau să vă cer părerea sincer, sunt sau nu victima unui scam și dacă da, ce trebuie să fac să-mi recuperez banii și să ies din această situație?(îmi cer scuze că textul e prea lung, dar chiar vreau să ies din încucătură).

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că trebuie să achit o taxă de asigurare pentru plic de 261 lei, pe care s-o achit pe un link trimis de ea pe mess.
De aici începe frauda.
iar după ce am plătit. Ai pierdut banii.
iar după ce am plătit. Din nou bani pierduți.
că mai am de achitat o taxă vamală poștală de 819 lei.
Incă nu te-ai prins că e fraudă?
Ai fost fraudat.
Nu poți face nimic, căci ai dat acești bani de bunăvoie.
Unica soluție ca să scapi este să blochezi adresa de email a persoanei și să treci pierderea la o lecție de viață.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Domnia si prostia, la plata.
Nu vei mai vedea banii dati, niciodata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar ce țeapă monumentala ți ai luat. Spre binele tau blochează imediat cardul pe care l ai băgat pe link urile ale suspecte. Banii sa fin serioși... Sunt duși.

| johnnny123 a răspuns:

La cât de credul ești, mă mir că până la urmă ai refuzat să plătești ăia 819 lei și ai fost țepuit "doar" cu 522 de lei...

Oamenii atât de incredibil de naivi ca tine sunt mană cerească pentru scameri, pe bune.

| carevaescu a răspuns:

Du te la banca imediat si iti vor spune ei ce poti sa faci.

| KovacsB a răspuns:

Blocheaza si cardul pana una alta.

| Ka0ru a răspuns:

Ai fost fraierit. Mergi la banca.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Ai luat o țeapă de zile mari. Nu mai poți face nimic pentru recuperarea banilor.

| VasilicaOprea33 a răspuns:

Da din pacate acesta este un scam. Singura solutie este sa raportati la Politie.