| Vasi321 a întrebat:

Salut am si eu o problema, cineva din brazilia mi-a trimis o suma de bani pentru ceva in schimb dupa cateva saptamani acesta a facut chargeback si a castigat disputa, eu atunci nu mai aveam pe card nimic era pe 0 acum este pe -260$ m-au sunat cei de la paypal si au spus ca pana la sfarsitul luni trebuie sa achit suma daca nu o achit vor face rost de ea ori pe cale amiabila ori juritic eu nu am de unde sa dau bani aia pana la sfarsitu-l luni si nici nu vreau sa ii dau deoarece acel brazilian a primit ce i-am promis pentru bani aia. ce se intampla daca nu achit suma? poate sa imi faca ceva? sa ma dea in judecata sau chestii de astea? pot trimite harti prin posta acasa?

4 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut

Vorbesti cu ei si incerci sa esalonezi plata.
De scapat nu scapi, suma va fi recuperata pe cai legale, plus dobanzi, plus penalitati, plus cheltuieli de judecata.
Cel mai ieftin scapi achitand de buna voie, vorbeste cu ei si explica-le cand poti achita.
Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| thezbx a răspuns:

Pai cei de la banca o sa faca in asa fel incat sa faca rost de bani. e ca atunci cand faci credit cu ipoteca pe casa sau masina, daca nu mai poti plati si nu mai platesti timp de nu stiu cat, ti se scoata casa sau masina (sau pe ce ai facut)la licitatie si asa fac rost de bani sa acopere creditul. nu stiu la tine ce poate sa iti faca.

| Osirius a răspuns:

Pe moment ce Paypal are numarul tau de cont, care la randul lui e legat de banca, iar banca are adresa ta, da, iti poate veni vreo instiintare de plata si acasa. E cale lunga, dar la un moment dat tot va veni.