| Vasi321 a întrebat:

am si eu o problema, cineva din brazilia mi-a trimis o suma de bani pentru ceva in schimb dupa cateva saptamani acesta a facut chargeback si a castigat disputa, eu atunci nu mai aveam pe card nimic era pe 0 acum este pe -260$ m-au sunat cei de la paypal si au spus ca pana la sfarsitul luni trebuie sa achit suma daca nu o achit vor face rost de ea ori pe cale amiabila ori juritic eu nu am de unde sa dau bani aia pana la sfarsitu-l luni si nici nu vreau sa ii dau deoarece acel brazilian a primit ce i-am promis pentru bani aia. ce se intampla daca nu achit suma? poate sa imi faca ceva? sa ma dea in judecata sau chestii de astea? pot trimite harti prin posta acasa?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Unu la mână - pune brazilianul să trimită „produsul" înapoi - e obligația lui, dacă și-a primit banii.
Anunță Paypal de acest fapt (că nu ai primit produsul, dar ți s-au luat banii) - probezi cu copii după factura de trimitere a pachetului, AWB etc.
Până una-alta, dă-le banii că, mai devreme sau mai târziu o să primești prin curier un plic de la un executor judecătoresc... Și te trezești cu toate conturile blocate, până la stingerea datoriei.