| AsuRo98 a întrebat:

Salut,am un coleg care i-a iesit media 4 pe primul sem la romana.
Pe al 2 sem ii trebuie media 6 ca sa treaca nu?
Intreabarea mea.
Daca ii iese media 5.50 pe al 2 se rotunjeste?
Adica sa se faca 6 sau trebuie sa ia 6 fix?

Răspuns Câştigător
| florin96ak47 a răspuns:

Daca el are in primul semstru media 4 si in al doilea media 5.50, pe semestrul al doilea media se rotunjeste la 6 deci va avea media 5, cat ii trebuie.
Pe semestre separate media se rotunjeste, doar media dintre cele doua semestre nu se rotunjeste.

5 răspunsuri:
| theodorafemme2001 a răspuns:

Media nu se rotunjeste! Adica daca te referi ca-i iasa din notele sa zicem 5 si 6 ii iasa 5, 5, se trece 6. dar daca de exemplupe un semestru are 4 si pe unul 5, media o va avea 4.5, deci nu credd ca trece happy. Sper ca te-am ajutat!

| MitroAlex94 a răspuns:

Da se rotunjeste.Notele semestriale se rotunjesc iar cele anuale nu.

| Andrei_Denis_1999 a răspuns:

Mediile semestriale se rotunjesc, media generala la o materie nu se rotunjeste.
Bafta!

| JustD3x a răspuns:

Trebuie sa fie 6 fix eu asa stiu ca meldiile nu se rotunjesc

| Dienutza_Diana_1998 a răspuns:

Media aceea nu se va rotunjii! ii trebuie 6 sau chiar mai mult daca poatewinking