| Caprademunte a întrebat:

Dacă ne iese media la romana 9.49, 999997 se rotunjește sau mai trebuie o nota?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media semestriala rezultata din calcul se rotunjeste, cu pana la 0, 50 puncte in favoarea elevului. In cazul expus va fi media 9. Pentru a obtine media 10 mai este nevoie de o nota de 10.

| sierra1 a răspuns:

Ce note ai?

| ywar a răspuns:

Haules, baules - tu pui doua randuri de virgula! Cat ai la mateoftica pisii?

| siriusblack98 a răspuns:

Mai trebuie o nota, eu asa stiu.Media de regula nu se rotunjeste.

| Osneros a răspuns:

laughing
Ajungi la o medie de genul doar daca esti cretin si tai din cifrele de dupa virgula. Adica, ai 10 / 3 * 3 (care e evident 10 pentru oricine are majoritatea neuronilor functionali) si calculezi pe rand: 10 / 3 = 3, (3) (calculatorul o sa-ti dea o estimare corecta care se termina in "4"), si tu, om destept, nu inmultesti ce-ti da calculatorul cu 3 sa ajungi inapoi la 10, ca ii tai din cifrele, ca-s prea multe, si apoi inmultesti cu 3. Bineinteles ca n-o sa ajungi tot la 10.

| DataScience a răspuns:

Nu exista 9.4(9) in calculele alea de gradinita cu cateva note pentru a-ti stabili media. Calculatoarele din smartphone-uri e posibil sa iti dea 9. 49999, un calculator normal de mana/buzunar e posibil sa iti dea 9.50, totul tine de constructia sistemului de calcul al fiecarui dispozitiv.
Tu ai de fapt 9.50, adica 10, dar multi profesori sunt prea incapabili ca sa realizeze o chestie atat de simplista. Calculeaza tu de mana calculele alea de gradinita si spune-mi daca iti da noua virgula patruzeci si perioada noua, multi sunt degeaba profesori.

| DataScience a răspuns:

Zi si care sunt notele + nota tezei + cum s-a facut nota calcului + care e formula pentru stabilirea mediei(ceea ce ai expus in intrebare nu e destul de relevant pentru a da un raspuns clar, trebuie sa dai toate detaliile)

| mariusalex2019 a răspuns:

Ca sa iti iasa media 10 pe semestru 1 la romana trebui sa ai note finale+ teza, sa rezulte 9.50 din media lor, iar rezultat final este medie semestru 1 10.

| NumeSiPrenume220415 a răspuns:

Da, mai este nevoie de o nota, media semestriala se rotunjeste