| numesiprenume0 a întrebat:

Salut! As dori sa imi deschid o afacere prin care sa ofer servicii (nu produse), cu fonduri europene. As dori idei despre ceva ce ar avea succes. Ca zona, aleg una rurala, linistita, putin mai retrasa.
Ideile mele erau urmatoarele:
-piscina, exterioara si interioara(cu un mic centru SPA: sauna, jacuzzi),
-parc de distractii, tobogan, leagane, tiroliene, trambulina, tren electric.
Ce parere aveti depre acestea? Merita? Se pot realiza cu fonduri europene?
Ce alte idei de afaceri cu servicii prin fonduri europene aveti?
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru fonduri europene trebuie sa depui un proiect, in care trebuie sa arati utilitatea si rentabilitatea afacerii - ceea ce greu se poate face intr-o zona retrasa (cu exceptia daca ai un drum de acces de calitate buna).

Eu mai degraba m-as duce spre servicii agricole: depozite de legume-fructe, prelucrare de legume, fructe, lapte, servicii de aratura si de cules produsele agricole etc., in functie de necesitatile si oportunitatile zonei.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fondurile europene nerambursabile nu se aloca pentru distractii, restaurante, baruri, centre de distracie, cluburi, discoteci samd!
Se aloca pentru productie in industrie, agricultura si comert!

| Alverto a răspuns:

Servicii de tipul ăsta in timpul actual pandemic ți se pare o idee destul de bună? Știi că trebuie să amortizezi acei bani în câțiva ani? Și nu prea se poate cu acest gen de servicii din cauza pandemiei.